Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Poradnik

Rusztowanie - kupić czy wynająć?


Na polskim rynku istnieją firmy, które nie tylko produkują i sprzedają, ale również wynajmują rusztowania
zarówno odbiorcom indywidualnym jak i przedsiębiorstwom. Po co kupować rusztowanie do budowy tylko jednego domu, gdyż później nie będzie ono wykorzystane? Dzierżawa rusztowania czy to się w ogóle opłaca?

Co raz częściej firmy zapewniają kompleksową obsługę w zakresie montażu i wynajmu rusztowań. Jeśli istnieje taka potrzeba, wcześniej dokonywany jest pomiar danego obiektu przez specjalistę i na tej podstawie przygotowywana jest wycena takiej usługi. Oferta często oprócz dzierżawy zawiera usługi transportowe, montaż, demontaż, a także kompleksową obsługę w miejscu eksploatacji rusztowania. Pamiętajmy, że zlecenia takie powinny być wykonane zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy.

  1      3      2

Stawki za dzierżawę uzależnione są od ilości, czasu wynajmu i konfiguracji rusztowania. Przeciętny miesięczny czynsz za wynajem rusztowania wynosi około 5% do 8% ich wartości, co oznacza, że zakup rusztowań zwróci się po ok. 350-600 dniach użytkowania. Należy jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków rusztowania użytkowane są w naszych warunkach klimatycznych przez maksymalnie 240-270 dni w roku.  Przez ile z tych dni rusztowanie będzie wykorzystane? W mniejszych firmach przez 60-80 dni w roku, a w większych 120-180 dni. Oznacza to, że zwrot nakładów poniesionych na zakup rusztowań nastąpić może nawet po 10 sezonach, a w najlepszym przypadku po 2 sezonach. Dlatego warto czasem rozważyć dzierżawę rusztowania.

Wynajmując rusztowania nie musimy ponosić zarówno kosztów ich magazynowania, jak i konserwacji oraz napraw. Wynajmujemy i płacimy za dokładnie taką ilość sprzętu jakiej w danym momencie potrzebujemy. Ponadto wypożyczyć możemy zawsze rusztowania najlepiej dostosowane do rodzaju wykonywanych przez nas prac. Nie mamy również problemu z w przypadkach kiedy musimy zastosować nietypowe rozwiązania lub rzadziej stosowane elementy rusztowań (np. dźwigary kratowe, konsole itp.) Zakup rusztowań jest opłacalny tylko wtedy jeśli mamy gwarancję pełnego ich wykorzystania i wyszkolony w ich montażu personel. Należy pamiętać również o tym, że czynsz za wynajem rusztowań stanowi bezpośrednio koszt działalności firmy, natomiast w wypadku ich zakupu amortyzacja, w myśl polskich przepisów podatkowych, trwa 5 lat.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo