Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Poradnik

Wentylacja pomieszczeń, kratki wentylacyjne i anemostaty oraz skutki złej wentylacji


Dobra wentylacja
promuje zdrowe życie nie tylko dla ludzi, ale także dla budynków. Powietrze w budynkach mieszkalnych musi być wymieniane, aby usunąć wilgoć i zanieczyszczenia emitowane przez konstrukcję budynku jak i samych użytkowników. Zanieczyszczenia pochodzące z wnętrza budynku zawierają dwutlenek węgla, formaldehyd, radon i inne gazy oraz kurz. Mechaniczna wentylacja jest niezbędna, aby można było regulować proces wentylacji w zależności od potrzeb mieszkańców. Kratki wentylacyjne i anemostaty stanowią estetyczne zakończenie przewodów wentylacyjnych i wylotów ciepłego powietrza. Kratki i anemostaty można montować w ścianie, suficie lub podłodze.

- Anemostaty sufitowe umożliwiają przepływ strugi powietrza w pożądany sposób. Wbudowany w anemostat ruchomy talerzyk precyzyjnie wyznacza kierunek nawiewu lub wywiewu powietrza.

- Kratki wentylacyjne wytwarzane są w wielu rodzajach i wymiarach stosowanych w europejskim i światowym budownictwie. W zależności od zastosowania mogą być wyposażone m.in. w siatki zabezpieczające przeciw owadom, żaluzje sterowane na kilka sposobów oraz odpowiednie dla danego modelu systemy do montażu. Specjalna konstrukcja wybranych modeli kratek pozwala na łatwy montaż i demontaż w celu czyszczenia i mycia. Mogą być wykonane z plastiku, blachy stalowej lub z aluminium. Dawniej były to zwykle białe, plastikowe, mało estetyczne elementy. Obecnie producenci oferują je w ciekawym wzornictwie, umożliwiając ich dobór do wystroju wnętrza.

- Kratki do drzwi wewnętrznych, tuleje do drzwi łazienkowych - najczęściej stosowane są w drzwiach łazienkowych,  toaletach, spiżarniach, itp., umożliwiając swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami.  Dostępne są w wielu kolorach dostosowanych do barw oferowanych na rynku drzwi wewnętrznych.

kratki

W dobrze izolowanym budynku nie ma dostatecznej wymiany powietrza w sposób naturalny. Nawet w słabo izolowanym budynku wymiana powietrza następuje jedynie dzięki różnicy temperatur lub dzięki wiejącym wiatrom. Tego typu wentylacja zależy od warunków pogodowych i nie można jej regulować. Bardzo ważne jest utrzymywanie wilgotności i stężenia dwutlenku węgla powietrza wewnątrz budynku na poziomie odpowiednim dla ludzkiego zdrowia. Względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 45%. Jej poziom waha się w cigu roku. Zimą wilgotność jest mniejsza, natomiast większa latem. Gdy wilgotność przekracza 50% następuje rozwój populacji roztoczy. Jeśli wilgotność względna przekracza przez dłuższy czas 60%, w strukturze budynku zaczyna rozwijać się pleśń. Maksymalna koncentracja dwutlenku węgla w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wahać się w granicach 1000ppm.

Większość z nas jest zadowolona z ciepłego i cichego domu, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele chemikaliów znajduje się w otaczającym nas powietrzu. Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku. W konsekwencji system  wentylacji nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń, które gromadzą się na co dzień w powietrzu: wilgoci, lotnych substancji chemicznych, zapachów. Osoby przebywające w źle wentylowanym pomieszczeniu odczuwają więc dyskomfort, a w dłuższej perspektywie pogarsza się ich stan zdrowia. W pierwszej kolejności występuje złe samopoczucie i reakcje alergiczne. Po dłuższym czasie zła jakość powietrza w budynkach sprzyja rozwojowi astmy. Zła wentylacja powoduje także niszczenie budynku, który w chłodnych okresach ulega zawilgoceniu na skutek skraplania się pary wodnej, obecnej w powietrzu. Zawilgocenie ścian sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów oraz pogarsza izolacyjność termiczną przegród zewnętrznych. Konsekwencją złej wentylacji i oddychania zanieczyszczonym powietrzem może być astma lub inne choroby dróg oddechowych, a nawet nowotwory.

Widoczne skutki złej wentylacji to
:
- grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami
- zaparowane szyby w oknach
- skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach
- nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience
- pęcznienie drewnianych mebli i podłóg

Niewidoczne skutki złej wentylacji to
:
- złe samopoczucie
- bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry, uczulenia, alergie
- niszczenie konstrukcji budynku
- wnikanie wilgoci do ścian i stopniowa ich destrukcja

Niesprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami grzewczymi może doprowadzić do wydzielania się tlenku węgla. Zatrucie tlenkiem węgla może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, może być śmiertelne.

Aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń należy:
- o ile jest taka możliwość  zainstalować i używać wentylatory wyciągowe usuwające powietrze z łazienek i kuchni,
- utrzymywać wilgotność względną 30-50%
- osuszać wilgotne powierzchnie w mieszkaniu i usunąć przyczyny zawilgoceń  
- regularnie czyścić kanały wentylacyjne  
- konserwować i czyścić urządzenia mające kontakt z wodą
- regularnie czyścić przewody i wymieniać filtry w systemach ogrzewania i chłodzenia powietrznego
- wentylować strychy i przestrzeń podpodłogową, a by nie dopuścić do zawilgocenia konstrukcji budynku

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo